Výstava: (od 20.04.2024 do 20.04.2024)
Rysy a ich príbuzní vo svete (od 19.02.2015 do 03.05.2015)

Výstavu Rysy a ich príbuzní vo svete môžete ešte navštíviť do nedele 3. mája 2015.

Držiteľ vstupenky zo ZOO Košicebezplatný vstup na výstavu. Dve vstupenky z výstavy umožňujú voľný vstup do ZOO Košice pre jednu osobu.

Rys ostrovid (Lynx lynx) - „tiger našich hôr“ je naša najväčšia mačkovitá šelma. Aj napriek svojej jedinečnosti nie je veľmi prebádaná a vidieť ju v prírode je skôr vzácnosťou. Vo svete má viaceré príbuzné druhy, viac známe a preskúmané. Mačkovité šelmy majú svoje charakteristické správanie a znaky. Všetky patria do skupiny ohrozených živočíchov,  niektoré sú dokonca na pokraji vyhynutia. Aj rys ostrovid patrí na Slovensku medzi zákonom chránené druhy.

Výstava organizácie Slovak Wildlife Society je výsledkom výskumu rysa vo Veľkej Fatre a Štiavnických vrchoch a spolupráce na projekte, ktorý bol podporený prostredníctvom Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie a do ktorého sa zapojili slovenskí, švajčiarski a slovinskí odborníci.

Východoslovenské múzeum v Košiciach prináša výstavu o faktoch, zaujímavostiach a ekológii veľkých mačkovitých šeliem - „príbuzných“ rysa - Rysy a ich príbuzní vo svete. Nebudú chýbať majstrovské zábery zvierat priamo z voľnej prírody či nečakané momentky zachytené skrytou fotopascou v teréne.

Výstava taktiež prináša verejnosti možno nie veľmi známe fakty o reintrodukcii rysov v 70-tych rokoch minulého storočia, čo poukazuje na význam slovenských rysov aj pre iné európske krajiny. Súčasťou výstavy sú vzdelávacie programy predovšetkým pre školy.

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Námestie Maratónu mieru 2