Výstava: (od 28.03.2024 do 28.03.2024)
Desať rokov na babete po Slovensku - Veselé i vážne putovania Ing. Jána Kašu (od 01.07.2016 do 31.08.2016)

Desať rokov na babete po Slovensku. Veselé i vážne putovania Ing. Jána Kašu

(1.7. 2016 - 31. 8. 2016)

Výstava venovaná pamiatke nevšedného cestovateľa, Ing. Jána Kašu, ktorý si po odchode na dôchodok zaumienil obísť na mopede značky Babetta všetky obce a sídla na Slovensku. Cez hmotné artefakty z pozostalosti Ing. Kašu si pripomenieme desaťročie jeho putovania. Výstava má motivačný charakter. Našou snahou je rozhýbať ľudí nielen k pohybu, ale aj vo všeobecnosti povzbudiť k aktivite. Ján Kaša môže byť inšpiráciou, nielen pre staršie ročníky, že ani po dovŕšení aktívnej pracovnej kariéry život nemusí byť monotónny, ale aj pre mladšie generácie, ktorých príklad Jána Kašu môže stimulovať k snahe o zanechanie originálneho svedectva svojho jestvovania na tejto zemi. Dnešný konzumný spôsob života môže totiž najmä v mladej generácii utlmovať odvekú túžbu človeka vykonať niečo čím ostane v povedomí, nemusí to byť len nejaký veľký čin, športový či pracovný výkon, vedecký objav, ale stačí aj dobre vykonávaná každodenná práca, ktorá sa môže pretaviť v životný odkaz jednotlivca. V prípade Jána Kašu to bolo jeho netradičné hobby, ktoré ho, aj vďaka filmovému dokumentu, ktorý bol o ňom natočený, navždy zapísalo do kruhu nevšedných osobností Slovenska.

Východoslovské múzeum v Košiciach

Námestie Maratónu mieru 2