Mapa | info@vsmuzeum.sk
OFICIÁLNE STRÁNKY VÝCHODOSLOVENSKÉHO MÚZEA V KOŠICIACH
Východoslovenské múzeum
MÚZEUM EXPOZÍCIE VÝSTAVY PODUJATIA OSTROVY KULTÚRY KNIŽNICA OTVÁRACIE HODINY NOVINKY KONTAKT PROJEKTY
Výstava: (od 27.05.2024 do 27.05.2024)
AKTUÁLNE VÝSTAVY
Záhady, osudy, múmie (od 22.07.2015 do 06.12.2015)

ZÁHADY, OSUDY, MÚMIE
Tajomstvo Kostola bielych vo Váci

Putovná výstava Maďarského prírodovedného múzea, záštitu nad výstavou prevzal generálny konzul Maďarska v Košiciach Ádám Szesztay.

Výstava prezentuje unikátny súbor nálezov z Vácu, osobné príbehy múmií a výsledky prírodovedeckých testov. Návštevník prostredníctvom tejto výstavy môže spoznať osudy a biologickú charakteristiku obyvateľov malého mesta v 18. storočí.

Zabudnutá krypta vo Váci

Príbeh sa začal v roku 1994. Počas rekonštrukcie Kostola bielych vo Váci, pri skúmaní vonkajšej steny sa masívne, hrubé múry na jednom mieste zvláštnym spôsobom duto ozývali. Tehly vyrazili a za nimi našli schody, ktoré viedli do priestrannej, klenutej krypty pod kostolnou vežou. Krypta bola od kamennej podlahy až po strop preplnená na seba položenými, bohato zdobenými rakvami. Po otvorení rakiev sa pozorovateľom naskytol udivujúci pohľad, pretože väčšina rakiev neukrývala kosti, ale mumifikované mŕtvoly.

V rakvách, ktoré tu ležali bez zásahu takmer dvesto rokov, boli nájdené pozostatky 265 jedincov. Podľa údajov ma rakvách, ako aj podľa záznamov nájdených matričných kníh zosnulých a narodených slúžila krypta ako pohrebné miesto pre obyvateľov Vácu v období 1674-1838. Prvý pohreb sa konal v roku 1731. Pomocou súdobých matričných kníh zosnulých a z nápisov rakiev sa podarilo určiť 166 osôb, totožnosť 99 jedincov ostala neznáma.

V prvej časti výstavy sa krypta otvorí a my sa dozvieme, koho rakvy uchovávali a koho výskumníci objavili. Pred očami návštevníkov sa postupne odkrývajú osobné osudy, ktoré prinášajú jedinečný zážitok. V tejto časti sa návštevníci môžu zoznámiť s múmiami a ich niekdajšími osobnými príbehmi.

Predstavujeme celkom 10 múmií, múmie rodín, cirkevných osobností a občanov Vácu. Osem z nich sú odeté do šiat rekonštruovaných podľa pôvodného oblečenia. Známy kňaz a učiteľ, kanonik, ránhojič – všetci boli obyvateľmi súdobého Vácu. Na multimediálnej projekcii ožíva Maďarsko v 18. storočí a životy vtedy žijúcich ľudí, od narodenia až po ich smrť.

Výstavu odporúčame pre osoby staršie ako 12 rokov.

 

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Námestie Maratónu mieru 2, Košice

Vstupné na výstavu, dospelí: 3 €

deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP: 1 €