Výstava: (od 26.04.2024 do 26.04.2024)

Riešený projekt: „Stratené more južného Slovenska“

Autor projektu: Mgr. Peter Ledvák, PhD.

Spoluriešitelia: RNDr. Peter Krišovský, Bc. Stanislav Levendovský

V roku 2019 FPU finančne podporil paleontologický výskum južného Slovenska prostredníctvom projektu: „Stratené more južného Slovenska“. Tento projekt nadviazal na paleontologický prieskum lokality Príbelce, kde zber fosílneho materiálu prebiehal už od roku 2017. V roku 2019 sa paleontologický výskum v Krupinskej planine a Cerovej vrchovine rozšíril na ďalšie lokality: Lipovany, Mučín, Horné Strháre a Plášťovce. Ide o známe geologické a paleontologické lokality, ktoré v minulosti už poskytli bohatú fosílnu faunu a flóru. Výskum lokalít umožnil získať nielen bohaté spoločenstvo fosílií, ale zároveň poskytol cenné informácie o geologickej minulosti južného Slovenska počas mladších treťohôr – miocénu.

Zo zaujímavých vedeckých výsledkov, ktoré sa podarilo prostredníctvom projektu dosiahnuť, bolo identifikovanie a odborné spracovanie fauny žralokov na lokalite Príbelce. Táto fosílna fauna bola spracovaná v odbornej publikácii v zborníku Natura Carpatica. V tejto publikácii bolo identifikovaných a opísaných 9 druhov žralokov: Galeocerdo aduncus, Hemipristis serra, Notorynchus primigenius, Araloselachus cuspidatus, Cosmopolitodus hastalis, Carcharhinus priscus, Mitsukurina lineata, Carcharoides catticus, Carcharias acutissimus. Okrem žraločích zubov boli na lokalite Príbelce nájdené zuby rýb, rají, solitérne koraly a úlomky lastúrnikov. Zloženie fosílnej fauny a sedimentologické pomery na lokalite poukazujú na podmienky plytkého mora a subtropickej klímy. Iné lokality poskytli podobne zaujímavé spoločenstvo fosílií. Žraločie zuby dominovali prevažne na lokalitách Horné Strháre a Mučín. Lokalita Lipovany je bohatá predovšetkým na skameneliny mäkkýšov: ustríc a pekténov. Veľmi zaujímavé spoločenstvo fosílií bolo získané na lokalita Plášťovce, kde sa v jemnozrnných tufitoch vyskytujú odtlačky listov, morských ježoviek a krabov. I keď výskyt listov poukazuje na podmienky blízko pevniny, skamenené ježovky a kraby jasne dokumentujú hlbokovodné prostredie mimo fotickej zóny – pravdepodobne hĺbku okolo 100 m.

Získaný materiál bude trvalo uložený v zbierkach VSM a bude ďalej slúžiť na vedecké účely.